Visegrad Fund 2015


Sledujte, prosím, sekci Aktuálně, kde naleznete veškeré informace z realizace projektu. Novinky najdete také na Facebooku Change it! a projektu Nenech sebou zametat!


Financováno International Visegrad Fund

www.visegradfund.org


Partneři projektu Don't let them mess with you! across the border


Rada mládeže Prešovského kraja (Slovensko)

www.rmpk.skHope for Children Hungary (Maďarsko)

www.remenytagyermekeknek.hu


Nie Daj Sobą Pomiatać (Polsko)

Facebooková stránka partnera


Popis projektu

The aim of the project is to create common way how to inform youngsters in Visegrad countries about ICT (especially about cyberbullying, bullying, human rights). Through 7-day exchange we want to discuss with the youngsters several topics:

  • What is ICT?
  • How to effectively use ICT in our future life?
  • What is cyberbullying, NO hate speech (how to behave to support this idea)?
  • How can we protect ourselves before cyberbullying, bullying? How can we help to other youngsters?

Another objective of the project would be how to make a workshop via peer learning. All the participants are going to learn through this exchange more about their cultures and what are their common problems. All the participants will be able to do workshops about the project topics in their regions and communities and they will be able to organise their own activities based on the project topics.


Výstupy projektu

Jedním z výstupu projektu je stanovisko, na kterém se usnesli zástupci zúčastněných zemí - Česka, Polska, Maďarska a Slovenska. Přečíst si ho můžete zde.

Mezi další výstupy patří dvě videa. První je zaměřeno na problematiku hate speech a pustit si ho můžete na tomto odkaze. Druhé mapuje průběh a témata diskutovaná během setkání, to je k vidění zde.